Αναζήτηση

Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2020

Τηλεκπαίδευση: Το πρόγραμμα της ΕΡΤ2 για 16 και 17 Νοεμβρίου

 

Τηλεκπαίδευση: Το πρόγραμμα της ΕΡΤ2 για 16 και 17 Νοεμβρίου


Τηλεκπαίδευση: Το πρόγραμμα της ΕΡΤ2 για 16 και 17 Νοεμβρίου

Εκπαιδευτική τηλεόραση λόγω του λουκέτου στα σχολεία



Δημοτικά, νηπιαγωγεία και παιδικοί σταθμοί θα κλείσουν από τη Δευτέρα έως και τα τέλη Νοεμβρίου, με την τηλεκπαίδευση να επιστρέφει στην καθημερινότητα των παιδιών.


Στο πλαίσιο αυτό, θα υπάρχει εκπαιδευτική τηλεόραση στην ΕΡΤ2, η οποία θα ξεκινήσει αύριο στις 09:00.


Τα γυρίσματα γίνονται στο γνώριμο περιβάλλον της σχολικής αίθουσας, ώστε να είναι οικείο στους μαθητές, ενώ ήδη είναι έτοιμα 220 βιντεομαθήματα, τα οποία θα προσαρμοστούν αναλόγως. Νέα γυρίσματα θα πραγματοποιηθούν την ερχόμενη εβδομάδα.


Ακολουθεί το πρόγραμμα για τις πρώτες δύο ημέρες:


ΔΕΥΤΕΡΑ 16/11/2020


09:00 ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ


Γλώσσα Α’: Διδασκαλία για τον τονισμό (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)


Διαθεματικό Β’: Μαθαίνω την ώρα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)


Γλώσσα Γ’: Χρόνοι ρημάτων ενεργητικής φωνής (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)


Μαθηματικά Γ’ – Δ’: Τα τρίγωνα (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)


Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)


Μαθηματικά Β’-ΣΤ΄: Νοερές πράξεις Α (Πρόσθεση & Αφαίρεση) (Εκπαιδευτικός: Γιάννης Καραγιαννάκης)


Ιστορία Ε’: Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)


Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Παράγραφος και κειμενικοί δείκτες (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)


ΤΡΙΤΗ 17/11/2020


09:00 ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ


Γλώσσα Α’: Πρώτη Γραφή & Ανάγνωση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)


Γλώσσα Β’: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Ζέρβα)


Μαθηματικά Β’ – Γ’: Προπαίδεια (1, 2, 3) (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)


Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)


Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)


Γλώσσα Δ’ – Ε’ – ΣΤ’: Επαναληπτικό μάθημα (Θέμα, Πολύς, Ενεστώτας & Αόριστος) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)


Μαθηματικά Ε’: Διάταξη δεκαδικών αριθμών – Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου)


Γεωγραφία ΣΤ’: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης (Εκπαιδευτικός Μαριάννα Μυρσιάδη)


Πηγή


Loading...

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Follow by Email